מחשבות על בית #1

על תכנון ועיצוב הבית ומה שבינהם

התקופה האחרונה היתה תקופה של דום שתיקה כאן, מהרבה סיבות. העיקרית היא שפשוט לא התפניתי לכתוב. כתיבה בבלוג דורשת גם שקט מסביב, מה שהיה בלתי אפשרי כששני זאטוטים התרצצו כאן בין הרגליים כל היום כל יום, אבל גם שקט נפשי ומציאת "מוזה" לכתיבה כך שיהיה מעניין ולא רק מתבכיין על כמה קשה ומתי יגמר הדבר הזה. 

העבודה לא הפסיקה, אבל נפח הפעילות ירד כי אי אפשר היה להתנהל מחוץ לבית בצורה נורמלית. הנה הכל חוזל"ש – העבודה חזרה לנפח הרגיל שלה (ואף יותר), ואיתה גם השקט שמגיע מהחזרה למסגרות של היורשים והתפנות להתעסק נטו בתכנון ועיצוב בחלק המרכזי של היום. 

אז לכבוד החיזלו"ש אני רוצה לחלוק איתכם את המשנה העיצובית שלי. וזה בעקבות שיחה עם לקוחה אהובה שניהלתי אתמול, שבה יצא ששטחתי את משנתי העיצובית במשפט אחד. הנה אני אביא אותה גם כאן:

בית צריך להיות על זמני בעידן הדיגיטלי.

מה זה אומר? הוא צריך להיות מסוגל להכיל גם שינויים בהרכב המשפחה (תוספת של ילדים או הכנה לנכדים עתידיים), אבל גם שינויים עיצוביים.

עכשו תשאלו רגע "מה? מה?? מה???" – הרי אנחנו רוצים בית מעוצב מא' ועד ת'. שלא יהיו בו נקודות ריקות שלא עברו תכנון.

נתחיל מהקל – "על זמני" – בית שתמיד יתאים לכם. בית שמבחינה תכנונית תמיד ישרת אתכם – שיהיה בו מספיק מקום להכיל את השינויים המשפחתיים שלכם ואת השינויים בסגנון החיים. אם יש משהו שהתקופה האחרונה לימדה אותנו למשל זה הצורך לייצר פינת עבודה שבה ניתן יהיה לעבוד מהבית או לאפשר לילדים למידה מרחוק. וזה חתיכת שינוי סגנון חיים אם נחשוב על זה לרגע. 

ועכשיו לחלק הקשה יותר של המשפט – מה זה אומר "בעידן הדיגיטלי"?

בבית יש הרבה שכבות. זה מתחיל מהתכנון – חלוקת החלל, מיקום הפונקציות ודיוק שלהן, עובר לבחירת סגנון עיצובי, ממשיך לתוך בחירת הפרטים הקבועים שנכנסים פנימה – גוון הריצוף, גוןן הקירות, גופי התאורה, סגנון וצבע המטבח וממשיך לרהיטים ולהלבשה.

סגנון כפרי מובהק (צילמה: עדי אקשטיין)

הבית הבסיסי, כשנפשיט אותו מכל ההלבשה (כריות, כיסאות, תמונות וכל היתר), צריך להיות כמו לוח חלק, על זמני. אבל בית צריך להיות גם כזה שבהינף סופש אחד עם מברשת ופח צבע והחלפה של כמה כריות ואולי גוף תאורה מרכזי אחד ניתן יהיה לחדש אותו ולתת לו אופי אחר לגמרי. הוא אולי עדיין ישאר מודרני, אבל יזלוג בקלות מהסגנון התעשייתי לסגנון הנורדי.

העידן הדיגיטלי – מה זה עושה לנו בעיצוב של הבית? 

הסיבה האמיתית לכך היא שאנחנו חיים בעידן דיגיטלי, שבו העולם – ולכן גם הבתים של כל האנשים בעולם –  פרושים בפנינו בלחיצת כפתור, גורמת לנו לרדוף אחר השינויים והטרנדים. מה שהתאים לנו מבחינה עיצובית לפני עשור כבר לא מתאים לנו כי הצרכים שלנו השתנו, אבל בעיקר כי נחשפנו לסגנון חדש וטרנדי שמדבר אלינו וגורם לנו לדמיין שאם נחייה בבית שמעוצב בסגנון הזה יהיה לנו יותר "כיף".

כל הטרנד של מארי קונדו, ששואף לחיים מינימליסטיים מאד חם עכשיו. למשל. יש מעצבות שעוברות "הסמכות" בשיטת קונמארי, והדיבור הוא על "לקנמר" (בחייאת ראבק. באמת??). והופ כל הפינטרסט שלנו מלא בבתים מינימליסטיים שבהם יושבים על קצות האצבעות ומחבקים בגדים לפני שנפרדים מהם לשלום. 

אני לא אומרת חלילה שכל המטבחים צריכים להיות לבנים וכל הרצפות דמויות בטון. עברנו את השלב הזה בעיצוב. מטבח כחול יכול להיות גם בבית כפרי וגם בבית בסגנון נורדי. אבל מהלך פשוט של החלפת ידיות המטבח כעבור חמש שנים יהפוך בקלות את הסגנון העיצובי מאחד לשני וללא מאמץ או עלות יוצאת דופן.

וזאת הגדולה של בית שמתוכנן היטב בעיני. בית שיכול בהינף סופש אחד וקצת מעוף לשנות את הסגנון העיצובי שלו מבלי לשבור את החסכונות של הבר מצוווש של הילד. וכל זה כשתכנון היסוד שלו עדיין משרת אתכם שנים קדימה, ואין צורך לשבור קירות.

שמחה שנשארתם לקרוא עד הסוף 🙂 

לגמרי לא מובן מאליו שאתם פה וכבר מחכה לכם בפוסט הבא, שיבוא בקרוב 🙂 

בברכת חיזלו"ש שמייח

ענת 

פוסטים נוספים משולחן העבודה

השאר תגובה

Call Now Buttonרוצים מתנה קטנה?