5 שלבים לשיפוץ מוצלח

בכל שיפוץ יש חמישה שלבים. אין קיצורי דרך ואין איחוד שלבים. 

עונת השיפוצים בפתח, וזה הזמן להתחיל להתכנס להחלטות אם רוצים לשפץ בקיץ הקרוב ולפתוח את תשפ"א בבית חדש דנדש.

פרוייקט שיפוץ לוקח בין חמישה לשמונה חודשים, אם לוקחים בחשבון ספקים מקומיים ולא מזמינים דברים מיוחדים מחו"ל (ונעזוב רגע את העניין הפעוט ששמו קורונה שמשבש את המשלוחים).

כדי להצליח לעשות שיפוץ בזמן הנתון וגם שיצא מוצלח חייבים לעבור דרך כל חמשת השלבים ואי אפשר לדלג עליהם. אי אפשר לעשות עבודה בלי לדעת מה המחיר שלה, ואי אפשר לתמחר עבודה מבלי שיודעים מה היא.

אין פה ביצה ותרנגולת.

אז קדימה, בואו נצלול פנימה…

אז אחרי שבחרתם מעצבת לפרוייקט צוללים לשלב הראשון וה-הו-כה-חשוב – התכנון. המעצבת תמדוד את הנכס (פחות מומלץ), אז שתביאו מודד, שיפיק לכם קובץ עבודה עבור המעצב.ת שבחרתם. המעצבת תכין לכם סקיצות, לפי הדרישות שלכם והנתונים של הנכס. אי אפשר לתכנן לכם מרפסת אם אין את השטח בנמצא, ואם אין מקום לאי, אז באמת שאין מקום לאי, ולא, אי אפשר לשים אותו במקום הספה של הסלון.

בשלב הזה תתחילו גם כבר לדבר על חומרי הגמר והמעצבת תייצר לכם לוח השראה/הצעה לפלטת חומרים שתיתן לכם כיוון לאיך יראה הבית בהתאם למה שסיפרתם והראתם לה מהפינטרסט (פוסט נפרד יוקדש לפינטרסט ממש בקרוב. מבטיחה). התכנון עצמו לוח ההשראה יבנו גם מההתרשמות שלה מכם – מי אתם, איך אתם מתנהלים וכן הלאה.

בסיום שלב זה תהיה לכם תוכנית ריהוט מדויקת ממש – גודל הספות, תכנון עקרוני למטבח, חדרי רחצה וחדרי השינה.

בחירת חומרים – איך יראה הבית בסוף? הערמת קווים הזאת על הנייר זה נהדר למי שמבין את השפה, אבל זה לא אומר כלום על החומרים עצמם: ריצוף או פרקט? דלתות עם פנלים או חלקות? או בכלל קו אפס? חלונות בלגיים או אלומיניום נקי? מטבח מודרני או כפרי? קירות בטון או טפטים? איזה סגנון הבית בכלל? כל אלה מתעצבים בפגישות בחירות החומרים.

בסוף שלב זה תתחילו לקבל את התחושה הסופית של הבית, וגם – הצעות מחיר קונקרטיות לדברים שתרכשו לצורך השיפוץ.

סיום שיפוץ מוצלח

תוכניות העבודה – המעצבת מכינה תוכניות עבודה כדי שממש זה יתבצע – הריסה, בניה, מערכות, חדרי רחצה, נגרות וכן הלאה. ככל שהבית יותר מורכב כמות התוכניות עולה (וכך גם עלות השיפוץ…). את כל מה שבחרתם בפגישות בחירות חומרים מכניסים לתוך התוכניות עם הנחיות ביצוע מפורשות.

בסוף שלב זה יהיה לכם סט תוכניות לתמחור, שיגלם בתוכו את כל העבודה וכל הפריטים שהזמנתם.

מכרז קבלנים – אחרי שיש סט תוכניות עבודה, וכתב כמויות במידה והמעצבת שבחרתם מכינה כזה, מתמחרים את העבודה – כמה יעלה להרוס, לבנות, לצבוע, להכין תשתיות, להחליף את הדלתות והחלונות וכן הלאה. מה חשוב במכרז קבלנים? לבחור לא רק את הזול ביותר (הפוך – זה ממש לא מומלץ!!) אלא לבחור את האדם שאיתו תרצו לעבוד. הקבלן הוא האדם השני החשוב ביותר בכל הפרוייקט הזה, והוא הכסף הגדול. חשוב מאד לעבוד עם מישהו שיהיה לכם נעים ונוח להתנהל מולו, ואפילו שהוא לא יהיה ההצעה הזולה ביותר – אם הפער הוא לא ענק – ההמלצה היא לבחור לפי האישיות וכמובן המלצות, ולא לפי המחיר הזול.

בסוף שלב זה יהיה לכם ביד את מחיר העבודה, מינוס בלת"מים שהינם חלק בלתי נפרד מהשיפוץ. על העניין הזה ואיך מתייחסים אליו כשמסתכלים על התקציב כתבתי פוסט נפרד ואתם מוזמנים לקרוא אותו ממש פה.

הדבר עצמו – הביצוע. בשלב הזה יקרה כל הנס הזה שלכם ירגיש כמו כאב ראש אחד גדול ולא תמצאו בו את הידיים והרגליים, אבל מעצבת טובה שעובדת בשיתוף פעולה עם הקבלן שבחרתם, והשיפוץ יטוס לכם ובסופו תקבלו בית מושלם. תוך כדי העבודה אני ממליצה פחות להסתובב בבית עצמו אלא להשקיע את הזמן בבחירת הרהיטים הסופיים וסיום רכישות והזמנות כך שהכל יגיע ויותקן בזמן וב-1 בספטמבר הילדים ילכו לבתי הספר אחרי שישנו כבר שבוע בבית החדש והספיקו להתרגל לכל השינויים.

מעצבי פנים מתוקף הגדרתם הלא ברורה בחוק אינם יכולים לבצע "פיקוח עליון" כמו אדריכלים ולכן אני קוראת לשלב הזה ליווי ביצוע – הגעה לאורך הדרך ובנקודות זמן קריטיות לפי התקדמות העבודה, וכמובן שאם זאת אני -אני מגיעה קצת יותר לא כי משעמם לי אלא כי אני קצת חולת שליטה וחשוב לי לראות שהקבלן לא פותר על דעת עצמו בעיות שעלו תוך כדי עבודה ועל הדרך משנה את התכנון.

בסוף השלב הזה – יהיה לכם בית חדש דנדש! מה אתם יודעים!


אני יודעת שזה היה פוסט מאד אינפורמטיבי ואולי אפילו משעמם, אבל אלה דברים שצריכים להיכתב, ושלא יסתובבו בריות בעולם שיחשבו שאני מגיעה לבית, שולפת שרביט קסמים ואחרי שבוע יש בית חדש מקטלוג. זה ממש ממש מ-מ-ש לא ככה.

הפוסט הזה "יתפרק" עוד להמון פוסטים בהמשך, אבל אשמח לשמוע מה מעניין אתכם לדעת על תהליך של שיפוץ?   

מחכה לכם כבר בפוסט הבא!

שמחה שאתם פה איתי. ממש לא מובן מאליו.

ענת

פוסטים נוספים משולחן העבודה

השאר תגובה

Call Now Buttonרוצים מתנה קטנה?